Ana Sayfa / Home Page

Altı / Six

  

 

 

 

  

  

Altı sayısı denklik ve uyum sayısıdır. Kaynaşmayı, birbirine nüfuz etmeyi, birbirini kavramayı, anlamayı ve karşıtların ayrılmaz birliğini simgeler. Onlu içerisindeki mükemmel sayı, dolayısıyla ilk mükemmel sayıdır, çünkü bölenlerinin toplamı gene kendisine eşittir (1+2+3=6) (1x2x3=6). 

             

Tüm sayıların en üretkeni olduğu söylenir - Sümerlerde, İbranilerde ve Hristiyanlarda yaratılış 6 gün sürmüştür. Aynı zamanda altı şans ve güzellik sayısıdır. Bir zardaki en yüksek sayı ve altıncı hissimizin sayısıdır.

 

 

    

       

 

  

Six is the number of equilibrium and harmony. It is the symbol of mutual complete commingling and indissoluble union of opposites. It is the perfect number in decad, so is the first perfect number, because the total of its divisors equals to itself. 

 

It is said to be the most productive number - in Sumerian, Hebrew and Christian - six days of creation. At the same time six is number of luck and beauty. It is the highest number on a dice and the number of our sixth sense.

 

© Güneş İlhan, 21.11.2012, İstanbul

 

 

 

 

© Güneş İlhan, 21.11.2012, İstanbul

  

 

       

sembolizm@gmail.com

  

© 2012-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.